O některých mých aktivitách
Vážení návštěvníci mého webu,
máte-li zájem přečíst si vzpomínky související s mým vydáváním bibliofilií, zbraňovými aktivitami i dalšími drobnostmi z mého života, pak se podívejte též na můj druhý web www.edice33.eu , který jsem založil na jaře roku 2011. Měl jsem u něj, a stále mám, problémy s vkládáním obrazových příloh. Z toho důvodu zůstával po dva roky prakticky beze změn. V červenci 2013 jsem přehledněji uspořádal většinu z publikovaných textů. Příležitostně se k nim vracím a své memoáry rozšiřuji o další řádky. Hledal jsem možnosti jiné webové prezentace, ve které by byla práce s texty a obrázky snadnější i pro "neajťáka" jakým jsem já. Zadařilo se, a v červnu 2012 jsem založil tuhle webovou stránku. Postupně ji doplňuji jak obrazovými materiály, tak i dalšími řádky memoárů, nejednou vkládanými do dříve napsaných textů.
V dubnu 2014 jsem zde začal publikovat podrobnější vzpomínky na mé rodiče, příbuzné i léta mého dosavadního života. O mé vlastní rodině se toho příliš nedozvíte. Má žena ani dcera si nepřejí, abych o nich psal podrobnosti. Syn Robert námitky nemá, protože má též četné veřejně aktivity.
V březnu 2013 jsem založil internetové stránky pro Společenství vlastníků jednotek Herčíkova 4, domu, ve kterém už nějaký ten pátek předsedám jeho výborům. (Před vznikem SVJ to byl výbor samosprávy, domu, jehož vlastníkem bylo Stavební bytové družstvo Máj Brno). Na web SVJ vkládám, dle mých časových možností, i materiály z mých fotoarchivů. Není vyloučeno, že se některé snímky mohou vázat na mé vzpomínky publikované níže. Web je v plném rozsahu přístupný každému návštěvníku. Jeho adresa: www.svj-hercikova-4-brno.cz .
Krátce o mých hobby
Již od dětství jsem měl řadu sběratelských zálib a jiných "koníčků". Kromě cestování, oblíbené (vysoko)horské turistiky a máchání ve slané vodě to nikdy nebyl nějaký sport, ba ani pasívní zájem o něj. Rád relaxuji a odpočívám při poslechu jazzu, blues a vážné, neboli klasické, hudby. Výstavy výtvarného umění bohužel už většinou nejsou toho zaměření, aby mne lákaly k návštěvám. Mám-li ve výstavní síni dumat nad hromádkou písku, v horším případě exkrementů, hledět na čáru na zdi případně obdivovat polámanou židli, to si raději něco přečtu.
Kolem roku 1965 jsem sbírání poštovních známek, do té doby univerzální, zaměřil na téma umění, OSN a leteckou poštu. Nedlouho poté jsem začal navazovat kontakty s autory a rytci známek. Zprvu jen se žádostmi o podepsání filatelistických materiálů: tiskové listy, aršíky, okraje tiskových bloků známek či FDC. (Ukázky, včetně případné nabídky k prodeji, jsou ve fotogalerii). Počátkem 90. let minulého století jsem mé filatelistické hobby výrazně utlumil. Záhy jsem se zaměřil na jiné cenné papíry - akcie. Staré, i nově emitované. Bohužel některé tuzemské emise ztratily během necelého desetiletí svou platnost. Některé akciové společnosti "vytuneloval" jejich vrcholový management, jiným umožnila vyvlastnění drobných vlastníků akcií ve prospěch majoritních prapodivná legislativa. Vzdor této skutečnosti, i díky investování výhradně vlastních prostředků do širokého portfolia, jsem v někdejším mém aktivním obchodování s CP stále ve výrazném plusu.
Můj zájem o staré tisky přešel počátkem 70. let minulého století na grafiku a krásné knihy - bibliofilie. Rozhodl jsem se, že si pro potěšení vydám bibliofilii dle vlastní představy. Stalo se tak v roce 1979, v mých třiatřiceti letech. Zamýšlený vydavatelský projekt jsem proto nazval Edice 33. Prvým edičním svazkem byla báseň mého oblíbeného autora, grafické listy vytvořil jeden ze špičkových výtvarníků, doslov o něm napsal vysoce fundovaný kunsthistorik, typografickou úpravu provedl vnuk legendárního prvorepublikového typografa, který též zajistil kvalitní tisk několika desítek exemplářů z ruční sazby na ruční papíry vyrobené v nejstarší tuzemské papírenské manufaktuře. Poté vyvázal tři autorské exempláře špičkový a, troufám si říci, že nedostižitelný, umělecký knihař. Aktivita v této oblasti mi vydržela pár desetiletí. Po změně politických poměrů však ztratila svůj někdejší půvab nepochybné výjimečnosti. Kromě oficiálních vydavatelů bibliofilských tisků, jímž byl Spolek českých bibliofilů, Lyra Pragensis pod křídly Supraphonu (edice Polyhymnia) a několika edičních počinů Mladé fronty (edice Blíženci), bylo možno soukromé vydavatele krásných tisků spočítat na prstech jedné a snad části druhé ruky. Všichni jsme se pohybovali takříkajíc na hraně zákona.
K obrázkové části mého webu
Jejím prostřednictvím můžete nahlédnout do ateliérů výtvarníků, uměleckých knihařů, tiskařů grafik či shlédnout fota dalších osob, s nimiž jsem měl možnost za mnohá léta mého zájmu o umění - případně i zbraně - navázat dobré, nezřídka přátelské, kontakty. Publikuji zde rovněž pár "dokumentů doby" i pohledy na některé události, o kterých se zmiňuji na mém webu www.edice33.eu.
V ateliérech jsem, bohužel, začal fotit až v závěru 80. let minulého století. Přestože fotografování bylo jedním z mých hobby od věku pubertálního. Z toho důvodu nemám vlastní snímky řady hvězdných výtvarníků i literátů, s nimiž jsem měl možnost vytvářet bibliofilie či navštěvovat jejich ateliéry. U zde publikovaných fotografií je jistý problém v tom, že při opouštění černobílé a přecházení na barevnou fotografii jsem několik let fotil na barevné diapozitivy. Vyjímat je z rámečků, skenovat a upravovat pro web jistě zabere spoustu času. Někdy se k provedení výběrů snad odhodlám a propracuji.
Z časových důvodů se mi při vytváření oddílů fotogalerie nechtělo věnovat mnoho času na probírání se spoustou filmů, z nichž by vyšly kvalitnější reprodukce. Nemálo zde zveřejněných snímků je proto pouze skenem klasické fotografie. Technicky kvalitnější snímky, pořizované digitálními fotoaparáty, mám až zhruba od roku 2000. Zcela výjimečně zde zařazuji fotografie pořízené někým jiným. Znám-li jméno fotografa, pak je zveřejňuji. Fotogalerii se budu snažit postupně rozšiřovat jak návraty do mých archivů tak i snímky novějšími. Některé aktuální příležitostně zveřejňuji na mém Facebooku. Na web časem zařadím i prodejní nabídky zajímavých artefaktů nebo bibliofilií vybraných z archivu mé Edice 33.
Přeji dobrou pohodu návštěvníkům obou mých webových stránek
František Janás
PS.:
V prosinci 2014 jsem si našel chvíli času, zapátral v archivu, vybral a naskenoval ukázky rukopisných textů, nebo alespoň podpisů pod dopisy napsanými na psacím stroji, od výtvarníků, básníků nebo osob zainteresovaných na vydání té či oné bibliofilie. Uvedené číslo pak odkazuje na konkrétní pořadové číslo titulu vydaného v Edici 33. Nevztahuje-li se autograf přímo na ediční počin, uvádím v popisku jen jméno jeho autora. Některé rukopisné záznamy vkládám ke snímkům jejich autora, jiné do samostatného oddílu. Publikuji též několik ukázek, tehdy nezbytných, žádostí o vydání „neperiodické“ publikace a dokumenty schvalujících jejich vydání.
FJ